Nahrávací studio audio-factory_logo

Prostor studia

Studio je umístěno v podzemní místnosti o rozměrech 6x6 metrů, celý prostor je zvukově izolován od okolního prostředí a vnitřní akustika je z velké části zbavena zvukových odrazů. Celý prostor je kolem dokola obalen 5cm zvukově-izolačním rounem dále 10cm zvukově-izolační vatou, 12mm modrý sádrokartonem (zvaným též "modré ticho"), 7cm akustickým panelem z lisované pěny a kobercem. Celkově je zde tedy přes 20cm izolace z různých materiálů. Podobně je tomu též na stropě a na zemi. Prostor studia je tedy z velké části zbaven nežádoucích zvuků a přeslechů.

Na ploše studia může pohodlně nahrávat 5 (maximálně 6) nahrávajících současně. Tento stanovený limit zajišťuje každému muzikantovi dostatečný prostor kolem sebe. Do studia se také ještě současně vejde několik hostů.


Vata na stěnách a akustická pěna podlaha strop

Modrý sádrokarton

Akustická pěna

Koberec na stěnách a OSB

Konečný stav
 

Technické zázemí

Nahrávací studio je plně digitalizované. V nahrávacím řetězci je jediné analogové zařízení a tím je dvoukanálový lampový předzesilovač ART Pro MPA II. Díky tomuto předzesilovači získáváme měkčí, plnější a "uhlazenější" náběry z mikrofonů.


 

Srdcem studia je zvuková karta FocusRite Saffire Pro 40 s ADAT rozšířením Behringer UltraGain Pro 8. Studio je tedy vybaveno 16ti kanály input/output což zajišťuje dostatečnou rezervu pro nahrávání i pro poslech. O distribuci zvuku do sluchátek muzikantů a přísedících se stará sluchátkový distributor PreSonus HP60. Sluchátkové rozvody jsou rozmístěny po obvodu studia a jsou zakončeny zásuvkami. Pro běžný poslech je studio vybaveno 10ks sluchátek SuperLux HD662F (flat) s rovnou charakteristikou zvuku, dále sluchátka AKG K271 MK-II a poslechové monitory Mackie HR624 MK2 pro míchání a mastering. Vše je napájeno z distributoru napětí ART PS 4x4 Pro, který je vybaven EMI a RFI filtrem a ochranou proti špičkám a rázům v elektrických rozvodech.

Nejdůležitějším prvkem nahrávacího studia jsou nepochybně kvalitní mikrofony. Studio je vybaveno různými druhy a typy mikrofonů pro co nejširší použití. V naší výbavě jsou např. tyto mikrofony: Shure Beta 27, Audio Technica AE 3000, AKG Perception 120, CAD e300, Apex 180, 415 a 435, CAD Trion 6000, Shure PG58 a SM57, CAD PMP65 (sada pro bicí), RODE K2, NT-1, M5 a prostorový snímač Roland R-26.


Shure Beta 27

Audio Technica AE 3000

AKG Perception 120

Apex 415

2x Apex 180

2x CAD E70

CAD Trion 6000

CAD e300

Shure PG-58

CAD PMP 65

5x trigger Roland - dvouzónový

Roland R-26

2x RODE M5

RODE NT-2000

RODE K2

Shure SM-57
 

Do vybavení studia dále patří digitální piáno Roland RD-300NX s plně vyváženou klaviaturou Ivory Feel-G, který je k dispozici pro klavíristy. Disponuje mnoha rejstříky velmi kvalitních zvuků pián a také funkcí Piano Designer, která umožňuje sestavit si vlastní piáno (dokonce i ladění jednotlivých strun). Piáno má tři pedály, shodně fungující jako u koncertního křídla. Díky digitalizaci odpadají potíže se snímáním klasického piána, které už za nás vyřešili zvukaři v laboratořích Roland v Japonsku.

Dalším vybavením, které je ve studiu volně k dispozici pro muzikanty je digitální bicí souprava Roland TD11-KV. Tato digitální bicí souprava patří do střední třídy a skvěle se hodí na různé dohrávky. Disponuje celou škálou zvuků bicích setů jak Roland tak XLN audio Additive Drums - což je jedna z vůbec nejlepších zvukových bank bicích.


Digitální piáno Roland RD-300NX

Digitální bicí Roland TD11-KV
 

Oba tyto nástroje jsou poměrně hojně využívány při práci na různých studiových nahrávkách. Výhodou těchto dvou digitálních nástrojů je možnost záznamu také ve formátu MIDI, díky němuž lze dodatečně v pořízeném záznamu opravit překlepy a jiné chyby bez nutnosti přehrávat opravovaný úsek nebo celou skladbu znova.

Prostor studia je pokryt WiFi signálem pro připojení k internetu. Před vstupem do studia je instalováno červené výstražné světlo, které upozorňuje na právě probíhající nahrávání. Studio dále disponuje vlastním webovým serverem (cloudem) a velkým diskovým prostorem, na který jsou zabezpečeně ukládány nahrávky, ke kterým je potom přístup odkudkoliv z internetu. Jako záloha dat zůstávají všechny nahrávky uloženy ještě několik měsíců ve studiu.